Będzie mniej pieniędzy dla e-biznesu w ramach działania 8.1

Przedsiębiorcy starający się o dotacje na założenie e-biznesu otrzymają o ponad 40% mniej pieniędzy niż dotychczas. Największe szanse na pomoc będą mieli najmłodsi właściciele firm – ci, którzy nie ukończyli jeszcze 27. roku życia.

Kolejny nabór wniosków o pieniądze na e-biznes w ramach unijnego działania 8.1 odbędzie się w marcu, następny zaś w sierpniu br. Dotychczas zainteresowanie dotacjami było bardzo duże. Przed urzędami ustawiały się gigantyczne kolejki. Tymczasem Komitet Monitorujący Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka zmienił kryteria oceny wniosków.

Do zmiany doszło w grudniu 2009 roku. Potem pojawiły się jednak propozycje poprawek. Obecnie przedsiębiorca może liczyć na zwrot 85% wydatków kwalifikowanych – nie mniej niż 200 tysięcy złotych, a maksymalnie 850 tysięcy złotych lub 200 tysięcy euro. Limit wydatków wynosi więc milion. Być może zostanie on jednak obniżony do 700 tysięcy.

Poziom zwrotu także ma zostać zmieniony – z 85% do 70%. Maksymalna dotacja wyniosłaby więc raptem 490 tysięcy złotych. Osoby, które nie ukończyły 27. roku życia, otrzymywałyby do 80% czyli 560 tysięcy. Komitet uznał, że dzięki tym zmianom uniknie sytuacji, w której zbyt szybko wyczerpią się unijne środki.

Dodatkowo nowe spółki będą musiały składać oświadczenia, potwierdzające brak powiązań z innymi podmiotami na rynku. Dotychczas właściciele niektórych firm działających od dawna na rynku zakładali nowe działalności, aby uzyskiwać dotacje. Każda spółka będzie mogła złożyć tylko jeden wniosek i tylko w jednej Regionalnej Instytucji Finansującej.

Źródło: mambiznes.pl

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *