E-przedsiębiorcy pod lupą. Fiskus rusza na łowy

Urzędnicy skarbowi zapowiadają intensywniejsze kontrole przedsiębiorców w 2010 roku. Chcą między innymi sprawdzić, czy polskie firmy prawidłowo korzystają z kas fiskalnych. Zajmą się też spółkami handlującymi w Sieci. Fiskus twierdzi jednak, że „zwykły podatnik nie musi obawiać się kontroli”.

Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów opublikował wykaz zadań w zakresie kontroli skarbowej na 2010 rok. Na pierwszy ogień pójdą sprawy związane z akcyzą i VAT-em. Skarbówka zajmie się również transakcjami międzynarodowymi, co ma zapobiec przerzucaniu dochodów za granicę.

Priorytetem ma być również ściganie osób, które regularnie sprzedają towary w Sieci i nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej albo prowadzą firmy i ukrywają część dochodów. „Szeroko wdrażana będzie opracowana metodologia identyfikacji podmiotów i ich typowania do kontroli za pomocą (…) monitorowania Internetu” – wyjaśniła Gazeta Prawna.

Wygląda na to, że urzędy skarbowe na poważnie zajmą się osobami handlującymi w Allegro. Dotychczas ograniczały się do próśb i gróźb. Zakrojona na szeroką skalę akcja fiskusa mocno uderzy w popularną platformę aukcyjną, która odpowiada za połowę obrotów e-commerce w Polsce. Wielu jej użytkowników nie płaci podatków od sprzedaży.

Obecnie w Polsce firmy może kontrolować około 40 podmiotów. Uprawnienia organów władzy tylko w niewielkim stopniu ograniczyła ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jej nowelizacja weszła w życie w marcu 2009 roku. Wprowadzono zapisy ograniczające czas trwania kontroli, zakazano przeprowadzania więcej niż jednej kontroli w tym samym czasie.

Źródło: Mambiznes.pl, GazetaPrawna.pl

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *