W tym artykule pokazujemy, jak założyć i prowadzić biznes bez pieniędzy na start. Odpowiadamy na pytanie “Jak zacząć od zera przygodę z biznesem?”. Poniżej znajdziesz 15 sprawdzonych pomysłów na łatwiejszy start w biznesie i osiągnięcie sukcesów finansowych.

Jak osiągnąć sukces w życiu?

Pytanie “Jak osiągnąć sukces?” zadaje sobie codziennie wiele osób. Dla każdego sukces oznacza coś innego, ale dla większości ludzi sukces nierozerwalnie wiąże się z pieniędzmi. Stąd też marzymy o własnym biznesie i zastanawiamy się, jak zarobić naprawdę duże pieniądze.

Pokutuje myślenie, że pieniądze pochodzą od bogatej rodziny, odpowiednich znajomości lub skradzionego pierwszego miliona, ale to nie (zawsze) prawda. W dużej mierze sukces to ciężka praca i pasja do czegoś, co robimy. Wykształcenie, środki i szczęście mogą pomóc, ale nie zapewnią nam wygranej.

Podstawą nowoczesnego biznesu jest szybkość działania i przedsiębiorczość. Trzeba być proaktywnym i działać szybciej od innych lub mądrzej. Okazje i pomysły na biznes pojawiają się i znikają każdego dnia, ale pomysł na biznes to dopiero początek. Krok za nim musi pójść jego realizacja i praca. W tym artykule pokazujemy, jak wystartować ze swoim biznesem, bazując właśnie na tych wartościach.

Przechodząc do sedna sprawy: jak założyć firmę bez pieniędzy? Oto 15 pomysłów, które w naszej ocenie przybliżą Cię do wymarzonego własnego startupu.

Oszczędzanie pieniędzy i zmniejszanie kosztów

Pragniesz nauczyć się oszczędzać pieniądze? Czy wiesz, jaka metoda jest najskuteczniejsza? Pomyśl, w jakiej dziedzinie jesteś specjalistą i wykorzystaj to! Gdy zakładasz biznes bez pieniędzy, na samym początku możesz zaoszczędzić mnóstwo środków, wykonując pracę samodzielnie.

Jeżeli o tym nie wiesz, zapamiętaj jedno: zawsze powinieneś robić to, w czym jesteś dobry, co jest Twoją pasją i przynosi Ci radość, ponieważ w przyszłości pasja przyniesie również klientów i zyski. Pasja nie pozwoli Ci się nigdy poddać i pozwoli wytrwać w trudnych chwilach, gdy będziesz rozkręcał swój biznes.

Pamiętaj jednak, że nie wszystko możesz zrobić samodzielnie. Jeżeli jesteś pracowity i zdeterminowany, możesz zrobić bardzo wiele, ale jeśli nie czujesz się na siłach, zaproś do współpracy specjalistę i oddeleguj mu pracę, aby odciążył Cię w zajęciach, które nie są Twoją mocną stroną.

Pamiętaj, że nie wszystko jesteś wykonać samemu! Nikt nie jest alfą i omegą, więc jeżeli uważasz się za specjalistę w swojej dziedzinie, zaufaj również innym specjalistom, jeśli wiesz, że wykonają swoją pracę lepiej, szybciej i dokładniej!

Darmowe narzędzia dla startupu

Jako początkujący przedsiębiorca, z pewnością będziesz poszukiwał różnego rodzaju programów, które ułatwią Ci pracę! Z pewnością chciałbyś, aby wszystkie były dostępne za darmo. To zrozumiałe.

Mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość! Obecnie dostępność aplikacji dla firm jest tak szeroka, że większość, a nawet wszystkie dostępne w Iinternecie programy możesz pobrać i zainstalować w wersji freeware na darmowej licencji publicznej GPL (General Public Licence).

Rozwijając własny start-up, z pewnością będzie zależało Ci na znalezieniu dobrych aplikacji oraz obniżeniu kosztów do minimum. Jeżeli tak, musisz wiedzieć, że oprócz standardowych aplikacji instalowanych na własnym komputerze firmowym, istnieją również usługi w modelu SaaS (Software as a Service), które pozwalają korzystać z darmowego oprogramowania takiego, jak: systemy CRM, pakiety biurowe, programy do fakturowania oraz inne, niezbędne oprogramowanie dla firm.

Na samym początku takie rozwiązania będą dla Ciebie idealne i pozwolą zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy miesięcznie.

Jak zdobyć wiedzę?

Z pewnością przekonałeś się niejednokrotnie, że aby być zawsze na czasie i móc trzymać rękę na pulsie w sprawach dotyczących nowych rozwiązań i technologii, powinieneś każdego dnia zdobywać świeżą wiedzę. Na rynku istnieje bardzo wiele kursów i szkoleń, które często kosztują bardzo dużo pieniędzy, a zdobycie potrzebnej wiedzy może kosztować pieniądze, które mógłbyś przeznaczyć na rozwój swojego przedsiębiorstwa lub środki trwałe, które zawsze są potrzebne podczas codziennej pracy.

Na szczęście Internet oferuje wiele ciekawych, a co najważniejsze, darmowych rozwiązań, dzięki którym będziesz mógł usiąść wygodnie przed komputerem, by poznać bogatą wiedzę, której potrzebujesz.

Prawdopodobnie największą skarbnicą wiedzy praktycznej, dostępną za darmo i w przystępnej formie, czyli w postaci filmów, jest serwis YouTube. Darmowe szkolenia i kursy znajdziesz również na stronach pasjonatów, którzy przekazują swoją wiedzę.

Jeżeli potrzebujesz dobrych kursów, możesz je również wyszukać na takich serwisach, jak: Udemy lub StrefaKursów.pl. Oba serwisy oferują specjalistyczne materiały w niskich i często promocyjnych cenach. Powodzenia!

Finansowanie biznesu ze środków własnych

Finansowanie własnej firmy to jedno z podstawowych zagadnień, z którymi ma problem wielu początkujących przedsiębiorców. Jeżeli jeszcze nie prowadzisz biznesu, z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób rozpocząć tą fascynującą przygodę, ale przede wszystkim myślisz nad tym, jak możesz sfinansować przedsięwzięcia, które są związane z prowadzeniem firmy.

Sposobów jest bardzo wiele, ale skupmy się na własnych środkach. Musisz wiedzieć, że aby zapewnić sobie spokój, powinieneś postarać się o stworzenie poduszki bezpieczeństwa na przynajmniej 6 miesięcy. Jak to zrobić?

No cóż, jeżeli pracujesz obecnie na etacie, postaraj się odłożyć jak najwięcej pieniędzy na rozwój przyszłej firmy. Jeżeli chcesz otworzyć firmę już teraz, a nie masz środków, warto zastanowić się czy byłbyś w stanie pracować na biznes po godzinach pracy u swojego pracodawcy. To najbezpieczniejszy sposób, ale również najbardziej czasochłonny. Jednak Ty wybierasz. Wybierz jak najlepiej!

Jak znaleźć niszę w biznesie?

Znaleźć własną niszę i osiągnąć sukces w biznesie – o marzenie każdego przedsiębiorcy. Czy istnieją idealne pomysły na biznes, dzięki którym będziesz mógł zarobić majątek? Oczywiście! Jednak tylko nielicznym udaje się stworzyć największe firmy światowego formatu.

Każdy, nawet największy przedsiębiorca, zaczynał od zera i musiał stanąć naprzeciw wielu problemom. To normalne. Rozpoczynając prowadzenie firmy, możesz stworzyć biznes bez pieniędzy, jeśli odnajdziesz swoją niszę.

Na samym początku nie będziesz mógł konkurować z największymi firmami w swojej branży. Prawdopodobnie posiadają środki finansowe, kontakty i wiele różnych możliwości. Powinieneś skupić się przede wszystkim na rozwijaniu swojego biznesu, wyróżnieniu się spośród swojej konkurencji i dążeniu do celu! To jest dla Ciebie najważniejsze. A jeżeli jeszcze zastanawiasz się nad tym, co powinieneś zrobić, zastanów się, jakie usługi pragniesz oferować, jakimi produktami chcesz zainteresować swoich klientów i utwórz profil swojego idealnego klienta.

Będziesz mógł wtedy dokładnie opracować świetną ofertę i sprzedać ją z powodzeniem!

Strategie biznesowe dla nowej firmy

Jako rozwijający się przedsiębiorca z pewnością napotkasz na swojej drodze wiele ciekawych propozycji biznesowych i rozwiązań, które mogą odmienić Twoją firmę i rzucić zupełnie inne spojrzenie na Twoje przedsiębiorstwo. Na tym etapie powinieneś być bardzo czujny i uważny.

Świetne okazje na stworzenie ciekawego projektu biznesowego, który przyniesie Ci sławę i pieniądze, mogą pojawić się w każdej chwili. Musisz jednak wiedzieć, że nie każda okazja to świetna decyzja. Jeżeli jesteś elastyczny i skoncentrowany na rozwoju swojego biznesu, będzie potrafił upewnić się, że proponowany pomysł będzie dla Twojej firmy idealnym rozwiązaniem. Co jest ważne, aby stworzyć własny, nowoczesny biznes? Odpowiedź jest prosta –- działania krótkoterminowe i planowanie maksymalnie na 3 miesiące do przodu. Dlaczego?

W biznesie nie ma niczego pewnego. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro i zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie. Możesz planować i zakładać, ale rzeczywistość pokaże Ci zupełnie inną drogę. Czy lepszą? To już zależy wyłącznie od Ciebie, Twojej czujności i rozwagi.

Ryzyka biznesowe

Czym jest ryzyko biznesowe? To szereg działań inwestycyjnych i podejmowanych decyzji. Jest to akceptowanie poniesienia nieoczekiwanych strat, wynikających z negatywnych zmian, które mogą wyniknąć podczas podejmowania niekorzystnych decyzji biznesowych, zmian zachodzących w otoczeniu biznesowym lub braku podejmowania odpowiednich działań.

W biznesie nie ma rzeczy pewnych, nie istnieją nieomylne decyzje, czy inwestycje, które na 100% przyniosą Ci spektakularny zysk. Ryzyko biznesowe będzie towarzyszyło Ci każdego dnia prowadzenia działalności. Co powinieneś zrobić? Pokochaj ryzyko! Dokładnie tak! Skoro nie możesz go uniknąć, naucz się, w jaki sposób wykorzystać je na własną korzyść! Nie angażując wszystkich środków finansowych lub większości z nich w nowe pomysły i przedsięwzięcia, możesz zaakceptować ryzyko biznesowe, szukając swojej szansy na dynamiczny rozwój swojego przedsiębiorstwa. Od Ciebie tylko zależy, w jaki sposób Twoja firma będzie funkcjonowała i czy uda Ci się odnieść sukces w biznesie.

Podążaj za własnym instynktem biznesowym, słuchaj doświadczonych przedsiębiorców i nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie, a będziesz mógł uniknąć strat i zminimalizować ryzyko biznesowe.

Cierpliwość w biznesie

Dlaczego tak nielicznym przedsiębiorcom udaje się osiągnąć wielki sukces? Jaka jest ich tajemnica? Odpowiedź jest prosta – cierpliwość! To jedna z najważniejszych cech każdego, kto pragnie być przedsiębiorcą odnoszącym sukcesy.

Analizując sylwetki światowej sławy miliarderów i milionerów, dojdziesz do jednego wniosku: bogatych przedsiębiorców, którzy odnieśli światowy sukces, łączy wybitna cierpliwość i dążenie do osiągnięcia określonych celów. Najwięksi tego świata budowali swoje firmy od zera, często nie posiadając środków. Ich historie są inspiracją i motywacją dla każdego przedsiębiorcy, pragnącego osiągnąć sukces w biznesie.

Historie bogatych przedsiębiorców dowodzą, że biznes bez pieniędzy jest możliwy. Cierpliwość i determinacja to dla przedsiębiorcy cechy, dzięki którym zdobędą zarówno środki finansowe i pozycję w środowisku przedsiębiorczych ludzi.

Jeśli nie posiadasz dużego zapasu środków własnych, nie martw się, wszystko przyjdzie z czasem! Rób swoje i nie pozwól innym Cię zatrzymać, a z pewnością uda Ci się to, co sobie założyłeś.

Porażki jako okazja do nauki

Dlaczego porażki mogą być idealnym narzędziem rozwijającym Twój biznes? Każdy prędzej czy później odniesie porażkę. Nikt nie jest w stanie odnosić samych sukcesów, bo tak naprawdę sukces w biznesie osiągają Ci, którzy znają również smak porażki. Wtedy podnoszą się, wyciągają daleko idące wnioski i dążą do celu, który sobie wyznaczyli.

Gdybyś zapytał przedsiębiorców, którzy posiadają duże firmy, jakie były ich porażki i czy potrafili uniknąć błędów podczas rozwoju swojego przedsiębiorstwa, z pewnością mogliby opowiedzieć Ci wiele interesujących historii, w które mógłbyś nie uwierzyć, patrząc na ich status społeczny czy sukces, jaki osiągnęli w świecie biznesu. Powiedzieliby Ci również, że każda porażka i błędna decyzja nie tylko sprawiły, że stali się silniejsi, ale również pozwoliły im na osiągnięcie własnych celów. Stań się odporny na porażki. Twórz własną historię!

Mentor. Kto to jest i jak go znaleźć?

Czy wiesz, że większość przedsiębiorców z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem? Co więcej, z chęcią również poznają punkt widzenia nowego pokolenia przedsiębiorców. Czy wiesz, że doświadczeni przedsiębiorcy często stają się mentorami? To dla Ciebie idealny sposób by zaczerpnąć wiedzę od najlepszych. W jaki sposób poznać i znaleźć mentora, który pomoże Ci stać się dobrym przedsiębiorcą?

Z pewnością sposobów jest wiele. Przyszłego mentora możesz spotkać na studiach podyplomowych, podczas konferencji biznesowych, w trakcie kontaktu z autorami książek, a nawet przez takie portale biznesowe, jak LinkedIn. Prawdopodobnie znajdziesz swój sposób.

Pamiętaj jednak, że mentor będzie wymagał od Ciebie przedstawienie pomysłu i pokazanie potencjalnego zwrotu z inwestycji, którą planujesz stworzyć. Najważniejsze, aby przedstawić mentorowi czas, ilość pieniędzy i energii, jaką będzie musiał zainwestować w Twój pomysł. Nikt nie chce stracić pieniędzy i zainwestować w przedsięwzięcie, które nie przyniesie zysku albo nie będzie rokowało dobrze na przyszłość.

Jeżeli zdecydujesz się na poszukiwanie mentora, pamiętaj, aby być dobrze przygotowanym, zdecydowanym i wiedzieć czego naprawdę chcesz! Wtedy z pewnością wszystko Ci się uda!

Jak znaleźć inwestora, anioła biznesu lub wspólnika?

Masz świetny pomysł, ale wymaga on realnej inwestycji? Szukasz możliwości finansowania swojego biznesu, ale nie chcesz ubiegać się o pożyczki? Znajdź inwestora! W jaki sposób możesz znaleźć osobę, która wyłoży pieniądze na Twój biznes i wspomoże go finansowo?

Tak naprawdę sposobów jest wiele i podobnie, jak w przypadku poszukiwania mentora, powinieneś bywać w miejscach, w których możesz porozmawiać z innymi przedsiębiorcami, by opowiedzieć im o swoich pomysłach i zainteresować ich. Co powinieneś wiedzieć, aby inwestor był zainteresowany Twoim biznesem?

Każdy przedsiębiorca, który z chęcią zainwestuje w nowy biznes, musi dostrzec w nim to, co Ty! Przede wszystkim jednak chce wiedzieć, ile może na nim zarobić i w jakim czasie zwróci się jego inwestycja. To proste, prawda? Wybierając lokatę bankową, szukasz najwyższego oprocentowania, które pozwoli Ci na większy zysk z odłożonych pieniędzy! Jeżeli przedstawisz potencjalnym inwestorom plan rozwoju i możliwości zwrotu inwestycji, a Twój plan będzie poukładany i przekona przedsiębiorców, z pewnością odniesiesz sukces.

Prostota jest zaletą w biznesie

Szukając pomysłu na biznes, wielu przedsiębiorców uważa, że musi być złożony, rozbudowany. Tworzą schematy i rozwiązania oraz rozwiązania dla tych rozwiązań. Często sami gubią się w swoich pomysłach.

Gdy tworzysz pomysł, kiedy myślisz o nowym biznesie spraw, aby jego istota zawierała się w jednym zdaniu! Aby osiągnąć sukces, nie potrzebujesz tworzyć skomplikowanej oferty i tysiąca produktów. Spraw, aby jeden produkt sprzedał się w milionach sztuk i wtedy dokładaj nowe. Tak! To jest aż tak proste.

Do osiągnięcia sukcesu w biznesie nie potrzebujesz skomplikowanych rozwiązań. Proste pomysły na biznes często są najlepsze. Dlaczego? Klienci potrzebują prostych rzeczy, prostych usług i produktów, które rozwiążą ich problemy, pomogą im w codziennym życiu i ułatwią im egzystencję. Tylko tyle i aż tyle!

Jeżeli tworzysz ofertę, znajdź swojego idealnego klienta, który potrzebuje Twojego produktu i sprzedaj mu go. Jeśli Ci się powiedzie, zacznij tworzyć nowe produkty i nowe profile klientów. Nawet nie będziesz wiedział,  kiedy klienci pokochają to, co dla nich tworzysz!

Budowanie zespołu w startupie

Ważnym elementem w rozwoju firmy, jest budowanie zaufanego zespołu, który pomoże Ci odnosić sukces w biznesie. Szukając oszczędności w tym przedsięwzięciu, warto poszukać możliwości wykorzystania własnych kontaktów biznesowych lub znajomych, aby tworzyć grupę osób, współpracujących ze sobą w zamian za udziały w projekcie.

Wbrew pozorom jest wielu przedsiębiorców, którzy – gdy poznają Twoje pomysły – z chęcią przystąpią do Twojego biznesu, jeśli zaoferujesz im uczciwe zasady i równy podział w zyskach.

Jeśli nie posiadasz kontaktów biznesowych, zapytaj znajomych, którzy podzielają Twoje pasje i z przyjemnością zbudują z Tobą biznes! Wydaje się proste? Wcale takie nie jest!

Nawet by zachęcić swoich znajomych, musisz pokazać im, że to, co proponujesz, pozwoli im nie tylko rozwinąć się w biznesie, ale również przyniesie im zysk. Tak naprawdę zespół możesz zbudować z każdym, nie zatrudniając pracowników na etat, w formie B2B lub zaproponować swoim znajomym rolę udziałowców w Twoim przedsiębiorstwie. Dlaczego?

Ponieważ, posiadając udziały, każdy będzie pracował na rozwój firmy, aby jak najwięcej zarobić. Prawda, że proste?

Programy akceleracyjne wokół funduszy Venture Capital jako element biznesplanu

Jako młody przedsiębiorca z pewnością nadal zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze, dzięki którym będziesz mógł sfinansować swoje pomysły i projekty, na które nie masz odpowiednich środków. Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się udział w programach akceleracyjnych w obrębie akcji inwestycyjnych Venture Capital, prowadzonych w całym kraju.

To bardzo popularna forma poszukiwania swoich aniołów biznesu, inwestorów i wspólników posiadających odpowiednie środki finansowe. Venture Capital to najlepszy sposób nie tylko do pozyskania dodatkowych pieniędzy na rozwój biznesu w początkowej fazie rozwoju, to również możliwość optymalizacji procesów biznesowych dzięki wsparciu doświadczonej kadry menedżerskiej i podniesienie jakości zarządzania firmą, dzięki przekazaniu przedsiębiorcy finansującemu nasze przedsięwzięcie, akcji spółki lub udziałów, dzięki którym staje się również współwłaścicielem firmy.

Dlaczego Venture Capital może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem? Ponieważ finansowanie Twojej firmy w ramach programu rozwoju może trwać nawet 7 lat. To naprawdę dużo czasu, aby rozwinąć skrzydła i zbudować dobrą markę!

Dobra oferta z konkretnymi korzyściami dla klienta i darmowa reklama

Najważniejszą rzeczą jest pokazanie oferty biznesowej. Oferta powinna być subtelna i zachęcać do szybkiego działania poprzez pokazanie korzyści dla klienta, które będzie miał, jeśli kupi coś w naszej firmie. Każdy lubi kupować, ale nikt nie lubi być namawiany do zakupu. Nasza oferta powinna również rozwiać wszelkie wątpliwości klienta –- klient musi być pewny, że dostanie to, czego chce.

Nawet najlepsza oferta nie wygra, jeśli nikt nie będzie o niej wiedzieć, dlatego równie istotna jak oferta jest reklama. Darmowa promocja naszej oferty jest możliwa. Możemy wykorzystać poniższe elementy:

1.    Budowanie relacji z klientami i innymi firmami.

2.    Marketing szeptany. Najlepszą i darmową reklamą jest zadowolony klient, bo powie innym o naszej ofercie.

3.    Proś o rekomendacje.

4.    Płatną reklamę możemy zastosować jako dodatek do darmowych działań, w których musimy poświęcić jedynie nasz czas, zaangażowanie i kreatywność.

Podsumowanie

Biznes bez pieniędzy najlepiej oprzeć na własnej pasji i zainteresowaniach. Ważne jest również zaangażowanie, determinacja i dużo cierpliwości.

Następnie powinieneś pomyśleć, jakie usługi lub produkty chcesz oferować, które jednocześnie będą w sferze zainteresowania naszych potencjalnych klientów. Najlepiej jakby nasze usługi lub produkty były jak najbardziej praktyczne i pożyteczne dla ludzi i jednocześnie dawały im chociaż odrobinę szczęścia.

To, co oferujemy, musi dawać jak najwięcej korzyści dla klienta, bo ludzie kupują korzyści (wygodne życie). Każdy człowiek chce być szczęśliwy i często jest to możliwe dzięki realizowaniu swoich marzeń i pasji. Jeśli nasz biznes pomoże innym realizować ich zachcianki, to mamy duże szanse na zwycięstwo.

Za pieniądze można mieć prawie wszystko, można opłacić specjalistów i uruchomić dowolny biznes, ale najczęściej nie odniesie on sukcesu, bo zabraknie w nim pasji, kreatywności i niczym się nie wyróżni. Firma bez pieniędzy nie powstanie jeśli jej twórca nie wykaże się kreatywnością, pasją i zaangażowaniem, a to jednocześnie go wyróżni na tle konkurencji i da duże szanse na zwycięstwo w biznesie.

One Reply to “Biznes bez pieniędzy. Jak założyć startup bez środków na start?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *